Japon yıldızı. Subaru’nun amblemi, 6 Japon araba üreticisinin birleşmesi ile ortaya çıktı. Oval içindeki 6 yıldız, bir araya gelen firmaları sembolize ediyor.
Ülker yıldız kümesinin japonca adıdır. Ülker binlerce yıldır gezginlere yol göstermektedir..
Boxer motor, Japon Subaru markası tarafından 1966 yılında ilk kez olarak otomobillerinde kullandı. O günden beri de bu motor diziliminden vazgeçmedi ve başka bir motor tipini de kullanmıyor. Bulunduğumuz 2016 yılının 14 Mayıs günü de bu konuda 50.yılını kutluyor. Boxer motoru çok uzun bir süredir kullanan Porsche ise ayrıca sıralı ve V motorları modellerinde kullanıyor. Yani tüm markalar içerisinde tüm motorları Boxer tipinde olan tek marka şu anda Subaru olarak öne çıkıyor.

Günümüzde ise boxer motorun en sadık kullanıcıları Subaru ve Porsche’dir. Subaru 1966 yılında ilk olarak 1000 ismindeki modelde 1.0 litre hacminde 4 silindirli 55ps güç ve 77nm tork üreten su soğutmalı boxer motor kullanmıştır. Bu tarihten itibaren de tüm modellerinde sadece 4 ve 6 silindirli boxer motorları kullanmayı tercih etmiştir ve 16 milyon adet boxer motor üretilmiştir. Günümüzde tüm modellerinde boxer motor kullanmaya devam eden Subaru ayrıca Toyota ile yapılan ortak çalışma sonucu geliştirdiği 2.0lt 4 silindirli boxer motoru Subaru BRZ ve Toyota GT86 modellerinde ortak olarak kullanmaktadır.
Boxer motor tipik bir içten yanmalı motordur. Piston, supap, egzantrik mili ve krank mili gibi parçalarının genel tasarımında sıralı ve V motorlara göre farkı yoktur. Sıralı motorlarda yere dik olarak çalışan pistonlar Boxer motorda yere paralel bir şekilde karşılıklı olarak çalışır. Her iki silindir kafası arasında 180 derecelik bir açı vardır. Aslında her iki silindir kafası arasında genellikle 45-90 derce arasında açı bulunan V motorun 180 derece açılmışı da denilebilir. Bu nedenle de diğer motorlarla en büyük farkı motor bloğunun tasarımıdır.
 
Atmosferik motor ile turbo motor arasındaki farklar nelerdir?
 

Günümüzde sadece Subaru ve Porsche tarafından tercih edilen Boxer motorların diğer motor tiplerine göre önemli bazı avantajlar ve dezavantajları bulunmaktadır.

 • Ağırlık Merkezi (Avantaj)
  Boxer motorlar yere paralel bir şekilde karşılıklı çalışan pistonları sayesinde aracın alt seviyesine yani yola daha yakındır. Bunun sonucu olarak da aracın ağırlık merkezini aşağı çekerler. Ağırlık merkezinin aşağıda olması ise aracın virajlardaki yön değiştirmelerinde büyük avantaj sağlar. Bu sayede hem araç daha az yatar hem de yol tutuş artar. Aşağıdaki videoda bu durum çok iyi izah ediliyor ve izlemenizi tavsiye ederiz.

 • Titreşim (Avantaj)
V ve sıralı motorlarda pistonlar aynı hizada çalışırlar ve bu nedenle de titreşim üretmeye daha yatkındırlar. Bu titreşimi azaltabilmek sıralı ve V motorlarda karşı dengeleyici ağırlıklar vardır ancak tam olarak istenilen titreşim sönümlemesini yapamazlar. Boxer motorlarda ise karşılıklı çalışan iki piston olması birbirlerini dengelemelerini ve oluşan titreşimleri büyük ölçüde sönümlemelerini sağlar. Aşağıdaki videoda bu durum açık bir şekilde anlatılmıştır.

 • Güvenlik (Avantaj)

Motor bölümünde oldukça aşağıda konumlanan boxer motor şiddetli bir önden çarpışma durumunda V ve sıralı motorların aksine yolcu kabinine doğru hareket etmez ve aracın altına düşme eğilimindedir. Bunun sonucu olarak da ağır ve büyük bir kütle olan motorun yolculara zarar verme ihtimali daha azdır.

Bize Yazın

  Marka Broşürü [PDF]

  Çalışma Saatlerimiz
  • Pazartesi 9.00 - 20.30
  • Salı 9.00 - 20.30
  • Çarşamba 9.00 - 20.30
  • Perşembe 9.00 - 20.30
  • Cuma 9.00 - 20.30
  • Cumartesi 9.00 - 20.30
  • Pazar Kapalıyız Acil Durumlarda Arayınız!